Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nde yer alan Sakarya, İstanbul’a olan yakın konumu sebebiyle şehir hayatından uzaklaşıp, doğada huzurlu zaman geçirmek isteyenler için güzel bir seçenektir. Sakarya, Türkiye’de ki en uzun üçüncü nehir olan Sakarya Nehri kıyısında yer almaktadır. Sakarya’nın Karadeniz’e sınırı bulunmaktadır ve Sakarya Nehri suları Karadeniz’e dökülmektedir. Sakarya’nın çok köklü bir tarihi vardır. Hititler, Lidyalılar ve Persler gibi çokça medeniyete şahit olmuştur.

Sakarya’da İklim

Sakarya’da Marmara ve Karadeniz iklimi etkisini göstermektedir. Kış aylarının yağışlı geçtiği Sakarya’ da yaz aylarında sıcak hava etkisini göstermektedir. Kış aylarının en az 40 gününde sıcaklık 0 derecenin altında olurken, yaz aylarında ise en az 30 gün sıcaklıklar 30 derecenin üzerindedir.

Ulaşım

İstanbul-Ankara karayolu üstünde bulunan Sakarya ulaşım açısından oldukça kolay bir konuma sahiptir. Şehir merkezinde havalimanı yoktur ancak demiryolları ya da karayolları ile Sakarya’ya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sakarya’ da Gezilecek Yerler

Sakarya doğal güzellikleri ile meşhur bir şehrimizdir. Ziyaretçilerin görmek istediği popüler yerler genellikle merkeze uzak olan ilçelerdedir.

Sapanca Gölü

Yıllar önce Marmara Denizi’nin bir bölümünü oluşturan Sapanca Gölü, zaman içinde deizden ayrılmıştır ve tatlı su gölü halini almıştır. Yaklaşık 16 km uzunluğuna sahip olan Sapanca gölü ortalama olarak 30 metre derinliğe sahiptir. Eşsiz bir doğan güzelliğe sahip olan Sapanca Gölü’nde yaklaşık olarak 80 tane kuş türüne rastlanmıştır. Her sene binlerce kuş burada konaklamaktadır. Gölde sıklıkla görebileceğiniz kuş türü ise sakarmekedir. Sazan, yayın ve turnabalığı ise gölde yaşamanı sürdüren balıkların başında gelir. Sapanca Gölü’nün yakınlarında Arifiye Ormanı bulunmaktadır. Bu ormanda piknik ya da kamp yapabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Karasu Plajı

Türkiye’deki en uzun ikinci plajı olan Karası Plajı, 15 km uzunluğa sahiptir. Yaz günlerinde çok yoğun bir kalabalığa sahip olan plaja gitmek için Eylül ayını seçmeniz daha doğru olacaktır. Plajın Karadeniz’e kıyısı olması sebebiyle genellikle yüksek dalgalar etki gösterir. Bu nedenle yüzme açısından bazen tehlikeli olabilir.

Doğançay Şelalesi

Doğançay Şelalesi, Sakarya’ da bulunan en popüler seyahat noktalarından biridir. Merkeze olan mesafesi 25 km dir. En çok doğa severlerin ilgisini çeken şelale de kamp yapabilir, doğa yürüyüşleri yapıp huzurlu zamanlar geçirebilirsiniz.

Acelle Yaylası

Sakarya’ da yer alan bir diğer doğal güzellik Acar Yaylası’dır. Yaylada bolca ağaçlar ve orman gölü bulunmaktadır. Buranın güzelliği sebebi ile halkın küçük bir kısmı zaman içinde buraya yerleşmeye başlamıştır.

Gölbaşı Park

Gölbaşı Park’ ta Sapanca Gölü’nü tepeden izleyeceğiniz muhteşem bir manzara bulunmaktadır. Bu parkta yürüyüş yolları, sosyal alanlar, piknik alanları gibi pek çok yer bulunmaktadır.

Çark Caddesi

Sakarya’nın en kalabalık caddesi olana Çark Caddesi, şehir merkezinde yer almaktadır. Cadde trafiğe kapalıdır. Caddede onlarca mağaza, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Sakarya’nın en merkezi noktasıdır.

Acarlar Longozu

Ülkemizde çok az bulunan doğan bir alan olan Acarlar Longozu 1. Derece Doğal Sit Alanı ünvanını elde etmiştir. Ağaçların ve sulak alanların bir bütün şeklinde olması nedeniyle, bitkiler ve hayvanlar bakımından çok zengindir. Bölgede kahvaltı salonları ve gözlemecilere sıklıkla rastlayabilirsiniz. Ayrıca bölgede konaklama yapmak isterseniz yakında civarda oteller bulunmaktadır.

Kuzuluk Kaplıcaları

Akyazı ilçesinde bulunan Kuzuluk Kaplıcaları, yer altından çıkan şifalı suları ile tanınmaktadır. Her mevsimde gidebileceğiniz bir yerdir. Bu kaplıcaların bronşit, astım ve solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca cilt hastalıkları ve romatizma şikayetleri olan ziyaretçilerde sıklıkla tercih etmektedir.

Maden Deresi

Karasu ile Kocaeli arasında yer alan Maden Deresi Sakarya’nın doğal güzellikleri arasındadır. Doğa yürüyüşleri ve piknikler yapabileceğiniz derenin uzunluğu yaklaşık olarak 30 km dir.

Kartepe

İstanbula ola yakın konumu nedeni ile de kış tatili için oldukça tercih edilen bir yerdir. Kayak pistleri ve liftleri ile kayak severler için güzel imkanlar sunarken konaklama içinde tercih edebileceğiniz oteller Kartepe’ de mevcut.

Sakarya’da Müzeler

Sakarya geziniz sırasında doğal güzellikler dışında, müze gezmeyi seven ziyaretçiler için de müze seçenekleri bulunmaktadır. Bunların başında Sakarya Müzesi ve Deprem Müzesi gelmektedir. Sakarya Müzesi aynı zamanda Atatürk Evi olarak tanınmaktadır. Sakarya Müzesi 1922 yılında Atatürk’ün annesi ile konakladığı bir yerdir. Deprem Müzesi ise 2000 yılında yapılmaya başlanmış olup, 2004 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede 1967 ve 1999 yıllarında büyük hasara neden olmuş depremler ile ilgili fotoğraflar sergilenmektedir.

Sakarya Mutfağı

Karadeniz’e olan kıyısı nedeniyle de Karadeniz mutfağını da andıran lezzetlere sahip olan Sakarya mutfağının çok çeşitli bir mutfağı vardır. Bu lezzetlerin başında; ıslama köfte, balkabağı çorbası, acuka, mantı, çerkez tavuğu, kuymak, hamsili pilav, kara lahana haşlaması gibi yemekler gelir.

Sakarya’da Gece Hayatı

Sakarya’da eğlenmek isteyen ziyaretçiler için kafe, bar, rakı-balık konseptli masaların hazırlandığı meyhaneler mevcuttur. Çok renkli ve hareketli bir gece hayatı bulunmamaktadır.

Sakarya’da Alışveriş

Sakarya’ da geleneksel bir alışveriş için tarihi bir çarşı olan Uzun Çarşı’ yı tercih edebilirsiniz. El yapımı bostanlar Sakarya’ya özgü olan eşyalar arasındadır. Ayrıca şehirde Agora Adapazarı AVM, Serdivan AVM, Ada AVM gibi alışveriş merkezleri de yer almaktadır. Hediyelik eşyalar için Çark Caddesi’ ni de tercih edebilirsiniz.

Sakarya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Sakarya’nın hava şartlarını incelediğimizde kış ayları sıcaklıklar 0 derecenin altına düştüğünden dolayı, kış ayları dışında her mevsimde tercih edilebilir. Zİyaret sebebiniz deniz kıyılarını gezmek ise mutlaka yaz aylarını tercih etmelisiniz. Sakarya’yı doyasıya gezmek için en az 2 gününüzü bu şehir için ayırmalısınız.

Translate »
Sohbet Başlat
Merhaba Size Nası Yardımcı Olabiliriz ?